رابطه معکوس بین قیمت اوراق قرضه و عملکرد اوراق قرضه چیست؟

ساخت وبلاگ

bonds-price

در سراسر جهان ، بازار اوراق قرضه بزرگترین بازار اوراق بهادار است که گزینه های بی حد و حصر را برای سرمایه گذاری و رشد پول خود و همچنین متنوع سازی اوراق بهادار خود در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

بازرگانان ، بازرگانان بازار مالی ، سیاستمداران و سرمایه گذاران در حالی که به سمت شمال و جنوب می چرخند ، مراقب بازارهای اوراق قرضه هستند. اما قبل از اینکه ما به پیچیدگی های این بازار همه قدرتمند و قدرتمند بپردازیم ، دو پارامتر اصلی وجود دارد که باید آنها را در نظر داشته باشیم و تحمل کنیم- قیمت و عملکرد اوراق قرضه که اطلاعات زیادی را به صورت جداگانه و در کل منتقل می کند.

دلیل این امر این است که در نهایت ارزش هر اوراق قرضه ای که در بازارهای مالی تجارت می کند از قیمت و عملکرد آن گرفته شده است. در این مقاله رابطه مهم بین قیمت اوراق قرضه و عملکرد اوراق قرضه توضیح داده شده است.

عملکرد باند چیست؟

bond-yield

برای هر وثیقه شرکتی یا دولتی ، بازده نشان دهنده بازده سرمایه سرمایه گذاری شده از نظر درصد است. این قیمت روپیه اوراق قرضه را به جریان نقدی خود مرتبط می کند. این جریان های نقدی شامل i) پرداخت کوپن و ب) بازگشت مدیر در هنگام بلوغ اوراق بهادار است.

بازده ای که می توانید در اوراق قرضه کسب کنید بستگی به این دارد که آیا اوراق قرضه را برای بیش از ارزش چهره آن (با حق بیمه) یا کمتر از ارزش چهره آن (با تخفیف) خریداری کرده اید. بازده های بالاتر ، که با اوراق بهادار طولانی تر مشترک هستند ، به این معنی است که سرمایه گذاران به پرداخت بهره بیشتر بدهکار هستند. آنها همچنین خطر بیشتری را در آن پیوند نشان می دهند. بنابراین ، هرچه یک سرمایه گذاری خطرناک تر باشد ، سرمایه گذاران با بازده بیشتر می خواهند.

فرض کنید شما یک وثیقه 10 ساله 10،000 روپیه خریداری کنید که سالانه علاقه Rs را پرداخت می کند. 500. نرخ کوپن آن ، که به عنوان عملکرد کوپن نیز شناخته می شود ، به این صورت محاسبه می شود:

نرخ کوپن = نرخ بهره سالانه (پرداخت کوپن)

مقدار صورت

نرخ کوپن ساده ترین راه برای محاسبه عملکرد است زیرا فقط به ارزش چهره اوراق قرضه و نرخ پرداخت سالانه کوپن بستگی دارد.

در مثال ما ، ارزش چهره اوراق بهادار 10،000 روپیه است و سالانه 500 روپیه را پرداخت می کند. بنابراین ، نرخ کوپن یا عملکرد کوپن آن به صورت (500/10،000) = 5 ٪ محاسبه می شود.

این نرخ هنگام صدور اوراق قرضه برقرار می شود و در طول طول عمر آن تغییر نمی کند. بنابراین ، برای سرمایه گذاری 10،000 روپیه خود ، در کل دوره بلوغ 10 ساله اوراق قرضه با نرخ کوپن 5 ٪ بازپرداخت خواهید کرد.

اما اگر می خواهید پیوند خود را قبل از بلوغ بفروشید ، چه می کنید؟اینجا جایی است که عملکرد فعلی وارد می شود.

بر خلاف بازده کوپن ، که همیشه یکسان خواهد بود ، بسته به قیمت فعلی بازار اوراق و پرداخت کوپن (بهره) آن ، عملکرد فعلی تغییر می کند.

عملکرد فعلی = پرداخت کوپن سالانه

قیمت فعلی بازار

اگر پیوند جدیدی را به صورت موقت خریداری کنید و آن را نگه دارید تا زمانی که بالغ شود ، عملکرد فعلی شما در بلوغ همانند عملکرد کوپن خواهد بود. با این حال ، اگر اوراق قرضه را از بازار ثانویه خریداری کنید ، بازده فعلی شما با عملکرد کوپن مطابقت نخواهد داشت بلکه به قیمت اوراق قرضه بستگی دارد.

برای همان مثال بالا ، فرض کنید قیمت اوراق بهادار در بازار ثانویه به 6،000 روپیه کاهش می یابد. اگر نرخ کوپن یکسان باشد (5 ٪) ، عملکرد فعلی شما اکنون به 8. 33 ٪ کاهش می یابد.

این محاسبات با وجود این ، عملکرد فعلی و نرخ کوپن محاسبات ناقص برای عملکرد اوراق قرضه است. این امر به این دلیل است که آنها ارزش زمان پول یا عوامل دیگری مانند ارزش سررسید اوراق یا فرکانس پرداخت را در نظر نمی گیرند. در اینجا جایی است که محاسبات دیگر مانند بازده به بلوغ (YTM) ، بازده تماس (YTC) و عملکرد به بدترین (YTW) وارد می شود.

قیمت اوراق قرضه چیست؟

قیمت اوراق بهادار مبلغ ارزش فعلی هر یک از جریان های نقدی آن است. جریان های نقدی با استفاده از همان فاکتور تخفیف ، با نام مستعار ، ارزش فعلی دارند. این قیمت بستگی به میزان درآمد شما در یک دوره زمانی خاص دارد. برای محاسبه قیمت ، شما باید نرخ امروز (نرخ تخفیف) را در اوراق قرضه مشابه و همچنین ارزش فعلی پرداخت های باقی مانده و ارزش چهره اوراق مقایسه کنید.

وقتی اوراق قرضه را در صدور خریداری می کنید ، قیمت آن همان ارزش چهره آن است. علاوه بر این ، عملکرد آن با نرخ کوپن آن مطابقت دارد. بنابراین ، اگر اوراق قرضه 5 ٪ به مدت 10 سال سود خود را پرداخت کند ، دقیقاً همان چیزی است که شما برای 10 سال آینده دریافت خواهید کرد ، با فرض اینکه اوراق قرضه را تا بلوغ نگه دارید. هنگامی که پیوند بالغ می شود ، ارزش چهره آن را برمی گردانید.

ارزش بازار اوراق بهادار ممکن است در طول عمر 10 ساله خود تغییر کند. با این حال ، ارزش برای شما هیچ علاقه ای ندارد - مگر اینکه تصمیم به فروش آن بگیرید. اگر این کار را انجام دهید ، برای محاسبه بازده فعلی خود باید قیمت بازار اوراق قرضه و پرداخت سالانه کوپن را در نظر بگیرید (به بخش قبلی مراجعه کنید).

اگر اوراق قرضه با حق بیمه در بازار ثانویه معامله شود ، از زمان انتشار آن قیمت آن افزایش یافته است ، این بدان معنی است که اکنون خرید آن گران تر است. از طرف دیگر ، تجارت با تخفیف به این معنی است که قیمت کاهش یافته است ، بنابراین خرید ارزان تر از زمان صدور برای اولین بار ارزان تر است.

رابطه معکوس بین عملکرد اوراق قرضه و قیمت

هنگامی که اوراق قرضه با ارزش صادر می شود ، عملکرد آن برابر با نرخ کوپن است. بازده بازده آن با توجه به تغییر در قیمت و پس از تخفیف جریان نقدی اوراق به نرخ غالب بازار است.

عملکرد اوراق بهادار و قیمت به طور معکوس مرتبط است. بنابراین ، با افزایش قیمت ، عملکرد کاهش می یابد و بالعکس. این رابطه وجود دارد زیرا نرخ کوپن اوراق قرضه ثابت است ، که نیاز به تغییر قیمت در بازارهای ثانویه دارد تا با نرخ بهره غالب در بازار تراز شود.

فرض کنید شما یک اوراق قرضه با ارزش چهره 1،000 روپیه ، یک دوره بلوغ پنج سال و نرخ کوپن سالانه 10 ٪ خریداری کرده اید. در این حالت ، عملکرد کوپن شما Rs. 100 خواهد بود که شما به عنوان پرداخت سود سالانه درآمد کسب خواهید کرد.

چه اتفاقی می افتد اگر می خواهید اوراق قرضه را بفروشید و نرخ بهره نیز افزایش یافته است ، مثلاً 12 ٪؟در این سناریو ، سرمایه گذاران بالقوه اوراق قرضه شما را خریداری نمی کنند ، در عوض اوراق قرضه جدیدی خریداری می کنند که نرخ بهره بالاتری را ارائه می دهند. این امر به این دلیل است که آنها می توانند به جای فقط Rs. 100 در اوراق قرضه "منسوخ" شما ، عملکرد کوپن Rs. 120 را در اوراق قرضه جدید کسب کنند.

برای فروش اوراق بهادار 1،000 روپیه خود ، باید قیمت آن را پایین بیاورید (آن را با تخفیف بفروشید) ، بنابراین پرداخت کوپن و ارزش سررسید آن برابر با عملکرد 12 ٪ است. پایین آمدن قیمت آن (تعدیل رو به پایین) باعث افزایش عملکرد آن می شود و آن را به یک پیشنهاد سرمایه گذاری جذاب برای یک خریدار تبدیل می کند.

در صورت سقوط نرخ بهره ، همین منطق نیز اعمال می شود ، اما در جهت مخالف. کاهش نرخ بهره منجر به افزایش قیمت اوراق قرضه شما خواهد شد زیرا پرداخت کوپن آن اکنون از سایر اوراق قرضه جدید جذاب تر می شود. به عبارت دیگر ، اوراق قرضه شما به سمت بالا تنظیم می شود تا عملکرد آن با عملکرد یک اوراق قرضه جدید با نرخ کوپن پایین تر مطابقت داشته باشد. هرچه نرخ بهره اوراق بهادار کاهش یابد (افزایش می یابد) ، قیمت آن بیشتر می شود (سقوط).

از بازار اوراق قرضه پر رونق هند با Yubi Invest استفاده کنید

درک بازده اوراق قرضه و رابطه بین بازده و قیمت برای استفاده بیشتر از بازار اوراق قرضه هند بسیار مهم است. همچنین استفاده از فناوری برای دسترسی به گزینه های سرمایه گذاری اوراق قرضه ، محاسبه نسبت دقیق پاداش ریسک ، انجام دقت کافی از صادرکنندگان جدید و مدیریت سبد سرمایه گذاری اوراق قرضه بسیار حیاتی است. چنین فناوری قدرتمند پلت فرم سرمایه گذاری Yubi را قدرت می دهد.

با YubiInvest ، شما به مجموعه متنوعی از گزینه های سرمایه گذاری از طیف وسیعی از صنایع و در سراسر طیف رتبه بندی از AA+ تا BBB دسترسی پیدا می کنید. این بستر سرمایه گذاری یکپارچه برای شرکای ثروت ، HNIS ، دفاتر خانواده و صادرکنندگان اوراق قرضه ساخته شده است. اگر یک سرمایه گذار هستید ، YubiInvest به شما در دسترسی و اجرای صحیح سرمایه گذاری کمک می کند.

این که آیا شما می خواهید در بدهی های مرتبط با بازار ، بدهی های غیر قابل تبدیل یا اوراق بهادار بدون مالیات سرمایه گذاری کنید یا مقالات تجاری را از بخش های مختلف بدست آورید ، Yubiinvest شما را در هر مرحله راهنمایی می کند. و اگر شما یک صادرکننده هستید ، این پلتفرم به شما امکان می دهد سرمایه را به صورت بدون دردسر افزایش دهید.

Yubiinvest برای اطمینان از اجرای یکپارچه کل تجارت برای چندین مشتری به طور همزمان طراحی شده است. YubiInvest با داشتن یک نسبت ریسک-ریسک الكترونیك ، اجرای كیفیت با سرعت و امنیت داده های غیر سازنده-همه این قابلیت های سطح جهانی را به چشم انداز سرمایه گذاری با درآمد ثابت هند می آورد.

معامله ارز ماتیک...
ما را در سایت معامله ارز ماتیک دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : لیلا حاتمی بازدید : 30 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 22:01